Drama lásky a fascinace smrtí – aneb čestina netradičně

25.10.2019

Dne 21. 10. 2019 se žáci oktávy zúčastnili divadelního představení o životě Jiřího Ortena, které se konalo v Poediu divadelního klubu Východočeského divadla v Pardubicích.

Divadelní hra popisovala především život Jiřího Ortena a okolnosti, které nejvíce ovlivnily tvorbu jeho stěžejních děl. Celé představení ztvárnili dva herci – Josef Láska v roli Jiřího Ortena a Karolína Šafránková v roli Věry Fingerové. Režie se ujal Radek Žák.

 Studenti se seznámili s hořkostí života židů v začátcích a průběhu druhé světové války.  Během divadelní hry -  kromě životního příběhu a milostného vztahu - zazněly i ukázky z díla Jiřího Ortena. Naše oktáva mohla v přímém přenosu sledovat vznik Modré, Červené a Žíhané knihy, které sloužily autorovi jako deník.

Celkově toto představení hodnotí žáci oktávy velice příznivě. Někteří ocenili historickou provázanost a objevili některé literární souvislostí. Jiné zaujala jednoduchost přestavby scény (například pouhým otočením obrazu). Celé představení do značné míry prohloubilo znalosti studentů a sblížilo je s osudem Jiřího Ortena.

ZPĚT NA VÝPIS
Gymnázium a Střední odborná škola Přelouč
GY&SOŠ
Gymnázium
a Střední odborná
škola Přelouč

Obránců míru 1025, 535 01 Přelouč

+420 466 672 744

skola@gyasos-prelouc.cz

Tvoříme s radostí