Reportáž z předávání cen soutěže Hledáme mladého grafika 2023

27.01.2023

Chceme, aby naše soutěž patřila k přeloučským tradicím, říká ředitel školy 

Za řečnickým pultíkem stojí slavnostně vyhlížející muž v obleku. Nacházíme se v sále přeloučského kina a oním mužem za pultíkem je ředitel zdejší střední školy Miroslav Pavlata. Krátce přivítá hosty sedící v publiku a už zve na pódium první účinkující, jimiž jsou učitelka hudební výchovy Eva Mužíková a žákyně z kvinty místní školy Nikita Holečková, které spustí skladbu Brazil pro tenorsaxofon a klavír. Vyhlašování cen soutěže Hledáme mladého grafika právě začalo.  

Tablety, notebooky, mobily, o tyto a další ceny mohli soutěžit žáci základních škol, kteří se do soutěže zapojili. „Naštěstí o sponzory nouzi nemáme,“ pochvaluje si ředitel Pavlata a napije se ze sklenice minerálky. Sedíme v jeho pracovně těsně po vyhlašování. Ve tváři má sice patrnou únavu, ale je v ní poznat i radost a úleva, že i vyhlašování čtvrtého ročníku dopadlo dobře. Krátce po svém nástupu na ředitelský post tuto soutěž vymyslel. Vedle toho, že si soutěž už po třech ročnících našla řadu podporovatelů, našla si už podle Pavlaty taky „své“ školy, které posílají do soutěže příspěvky pravidelně. „Soutěž Hledáme mladého grafika už pomalu překlenula své začátky a získává si jméno. Teď máme za sebou už čtvrtý ročník a o soutěž je opravdu zájem. Letos nám přišly práce od 415 žáků ze 44 škol. Téma znělo: Země, mocná nebo nemocná a podle zaslaných obrázků je to téma, které mezi mladými skutečně rezonuje. Soutěž navíc podporuje i náš zřizovatel, Pardubický kraj. Radní Pardubického kraje zodpovědný za školství, pan Josef Kozel, nám přislíbil záštitu i pro příští rok,“ říká Pavlata a zálibně hledí na nové logo školy, která se v letošním školním roce přejmenovala na Gymnázium a grafickou střední odbornou školu.  

Některé školy posílají prací jen několik, ale některé patří doslova k přeborníkům. „Nejvíc nám letos přišlo prací z pardubické Základní školy Staňkova, a to 250,“ zmiňuje úctyhodné číslo Pavlata.  

Staří známí i nové tváře 

Během předávání vládne v sále přeloučského kina příjemná nálada. Na svědomí ji mají i žáci místní střední školy, kteří si pod vedením Evy Mužíkové nacvičili různé písně. Sbor převážně dívek si říká vtipně Gygráčci. A pohodovou atmosféru dokresluje i setkávání „starých známých“ – účastníků, kteří se zapojili už do předchozích ročníků soutěže. A hned dva účastníci na sebe strhli velkou pozornost. Prvním byl Ladislav Horák ze Základní školy v Býšti, který dostal ocenění hned ve dvou kategoriích – počítačová grafika a cena diváků. „Vloni jsem vyhrál grafický tablet a letos notebook,“ odpovídá během předávání mladík řediteli a zároveň moderátorovi akce Miroslavu Pavlatovi, který se strachuje, zda letos nepředali žákovi podobnou cenu jako v roce minulém.  

Ladislav je žákem 9. třídy a také jedním z oceněných Talentů Pardubického kraje. Grafické tvorbě se věnuje na takřka profesionální úrovni. „V Býšti jsem udělal malbu v podchodu, která vychází ze slavného obrazu Vincenta van Gogha Hvězdná noc,“ přibližuje detaily své poslední práce. 

Nejsou to ale jen žáci druhého stupně. Do soutěže mohou zasílat své práce i žáci z 1. stupně, kteří spolu zápolí ve vlastní kategorii. Tři ocenění získávají dvě žákyně ze Základní školy Svítkov v Pardubicích – Tereza Šternberská a Mia Štěpánková – a jedna je žákyní rovněž pardubické školy ZŠ Staňkova.  

Mezi mladými je šikovných grafiků spousta 

Druhou „známou tváří“ je pak žákyně 9. ročníku Eliška Brabcová z Hlinska, jejíž práce vyhrála jak v minulém, tak i v letošním roce. „Prostě mě to strašně baví,“ odpovídá lakonicky řediteli Pavlatovi na jeho otázku, co ji přivedlo ke grafice. Vítězství v loňském roce ji skutečně motivovalo a – jak sama říká – práci na příspěvku do 4. ročníku započala hned, jak loni přijela domů z vyhlašování. Autorka letošního vítězného díla, která prý maluje intuitivně, letos do soutěže zaslala obraz elfky, která je zpola krásná a zpola zničená. 

A plánuje mladá dívka studium grafiky na škole v Přelouči? „Bohužel, přihlášku jsem nestihla poslat,“ odpovídá během předávání cen řediteli školy. Ten ji ovšem vyvádí z omylu. „Naše škola nemá talentové zkoušky, ještě je čas, Eliško,“ láká mladou talentovanou žákyni ke studiu na své škole. Přilákání mladých talentů ke studiu na škole je podle něj jedním z hlavních cílů soutěže. „Ale také chceme, aby se o grafiku mladí lidé zajímali a věnovali se jí. A podle toho, jak krásná díla nám do soutěže každoročně posílají, je mezi mladými šikovných lidí pořád spousta. My díky tomu rozhodně plánujeme v soutěži pokračovat a rovnou jsme na vyhlašování 4. ročníku oznámili téma ročníku dalšího. To zní: Kdybych měl jedno přání…“ uzavírá Pavlata.  

Ondřej Vojtěch

FOTOGALERIE

Reportáž z předávání cen soutěže Hledáme mladého grafika 2023
autor:GYGR
ZPĚT NA VÝPIS
Gymnázium a Střední odborná škola Přelouč

Obránců míru 1025, 535 01 Přelouč

+420 466 672 744

skola@gyasos-prelouc.cz

logoMatfix